Sākumlapa > Tēmas > Personas
Valentīns Utkins

Valentīns Utkins

Valentīns Utkins (1904. g. 17. jūlijā Rīgā, Krievijas impērijā – 1995. g. 18. martā Rīgā, Latvijas Republikā) – komponists un muzikologs. 

Valentīns Utkins ir absolvējis 1. Rīgas pilsētas ģimnāziju. Pēc tam viņš dažus gadus studēja jurisprudenci Parīzes Universitātē.  

Kopš bērnības dienām Valentīns Utkins bija izrādījis lieliskas muzikālās dotības. Jau kopš 9 gadu vecuma viņš mācījās spēlēt klavieres.

1934. gadā Valentīns Utkins, pēc Jāzepa Vītola ieteikuma, kas augsti novērtēja jaunā cilvēka muzikālās spējas, iestājās Latvijas Konservatorijā. Konservatorijā viņš studēja profesora J. Vītola kompozīcijas klasē, ko absolvēja 1939. gadā, un profesora Jāņa Mediņa diriģēšanas klasē, ko absolvēja 1941. gadā. 

Valentīns Utkins aktīvi piedalījās krievu dziedāšanas biedrības «Bajan» darbībā; no 1936. gada 10. janvāra viņš bija šīs biedrības valdes priekšsēdētājs. Mūziķis bija arī biedrības kases pārzinis. 1936. gada 26. maijā viņš kopā ar Dmitriju Kuļkovu izstājās no dziedāšanas biedrības „Bajan”.

Daudzus gadus pēc kārtās V. Utkins strādāja Latvijas Valsts konservatorijā (1944–1986), bija profesors. No 1973. līdz 1981. gadam viņš vadīja muzikālās kompozīcijas katedru.

Valentīna Utkina audzēkņu vidū ir izcili Latvijas komponisti: Jurijs Glagoļevs, Jānis Kaijaks, Pauls Dambis, Arturs Maskats, Pēteris Plaķīdis, Pēteris Vasks un citi.

Nodarbojoties ar muzikālo kompozīciju, V. Utkins īpaši lielu ievērību pievērsa instrumentālās mūzikas skaņdarbu komponēšanai.

Kā līdzautors kopā ar muzikoloģi Liju Krasinsku V. Utkins ir sarakstījis elementārās mūzikas teorijas mācību grāmatu. Šī mācību grāmata tika izdota gan krievu, gan latviešu valodā. Arī patlaban mācību grāmata ir pieprasīta gan Latvijas mācību iestādēs, gan ārpus tās robežām.  V. Utkina un Lijas Krasinskas mācību grāmata ir piedzīvojusi daudzus atkārtotos izdevumus, pirmais grāmatas izdevums nāca klajā 1951. gadā.

Muzikālās kompozīcijas:

Simfoniskie skaņdarbi:

trīs simfonijas;

Svētku uvertīra;

Romantiskā uvertīra;

«Latviešu tautas dejas» simfoniskajam orķestrim;

Instrumentālie skaņdarbi:

septiņas sonātes klavierēm;

«Dainas» klavierēm;

prelīdes klavierēm;

Vokālie skaņdarbi: 

«Trīs dziesmas» balsij un klavierēm

un daudzas citas;

Kora skaņdarbi:  

dziesmas korim;

tautasdziesmu apstrādes korim.

 

V. Utkina mācību grāmata:

„Элементарная теория музыки” („Mūzikas elementārā teorija”). (Sarakstīta, sadarbojoties ar Liju Krasinsku). Mācību grāmata piedzīvoja 4 izdevumus laviešu valodā un 5 izdevumus  – krievu valodā.

 

Marina Mihaileca