Sākumlapa > Tēmas > Personas
Eižens Vitings

Eižens Vitings

Jevgeņijs (Eižens) Vitings (1884. g. 2. augustā Sanktpēterburgā, Krievijas impērijā – 1959. g. 28. augustā Minskā, Baltkrievijas PSR) – operdziedātājs (dramatiskais tenors) un vokālais pedagogs. 

Deviņpadsimt gadu vecumā Jevgeņijs (Eižens) Vitings iestājies Pēterburgas Konservatorijā, vokālā pedagoga profesora Staņislava Gabeļa klasē. Drīz vien jaunais cilvēks konservatoriju atstājis, taču turpinājis ņemt privātās stundas pie pazīstamiem Pēterburgas vokāliem pedagogiem. Nākamajā 1904. gadā topošais dziedātājs iestājies Milānas Konservatorijā (Itālija). Milānas Konservatoriju viņš absolvējis 1906. gadā.

Jevgeņijs (Eižens) Vitings tika uzņemts Milānas operas trupā, taču drīz vien viņš atgriezās Krievijā un divas sezonas pēc kārtas uzstājās Pēterburgas Tautas nama operas trupā.

No 1909. līdz 1918. gadam operdziedātājs Jevgeņijs Vitings bija solists Marijas teātrī Pēterburgā (no 1914. gada - Pēterpils). Uz šā teātra skatuves viņš uzstājās kopā ar daudziem izciliem krievu operdziedātājiem, tostarp arī ar slaveno basu Fjodoru Šaļapinu, ar kuru vēl ilgus gadus uzturējis draudzīgas attiecības. J. Vitinga uzstāšanās vadījuši tādi ievērojami diriģenti, kā Eduards Napravņiks un Arturo Toskanīni.

1920. gadā Eižens Vitings emigrējis no Padomju Krievijas un pārcēlās dzīvot uz Rīgu, neatkarīgo Latvijas Republiku. Operdziedātājs periodiski uzstājās uz Latvijas Nacionālās operas skatuves. Vienlaikus viņš devies viesizrādēs uz daudzām Rietumeiropas valstīm: Lietuvu, Igauniju, Itāliju, Franciju, Angliju, Čehoslovākiju, Rumāniju, kā arī uzstājies viesizrādēs ASV, Ķīnā un Japānā.

Dzīvojot Latvijā, skatuves mākslinieks daudzkārt, pārsvarā no 1926. līdz 1929. gadam, uzstājās viesizrādēs arī Padomju Savienībā – dziedāja uz Odesas, Tbilisi, Sverdlovskas (tagad – Jekaterinburga) operteātru skatuvēm.

Savu operdziedātāja karjeru Eižens Vitings pabeidzis 1947. gadā uz Latvijas PSR Operas un baleta teātra (tagad – Latvijas Nacionālā opera un balets) skatuves.

Eiženam Vitingam bija daiļskanīga un spēcīga balss ar patīkamu un maigu tembru un plašu skaņu diapazonu. Izlīdzināta visos reģistros, tā skanēja gludi, skaidri un plūstoši. Augstās notis viņš nodziedāja bez īpašas piepūles.

Nozīmīgākās operu partijas: 

Hozē (Ž. Bizē operā "Karmena");

Radamess (Dž. Verdi operā “Aīda”);

Kanio (R. Leonkavallo operā "Pajaci");

Pinkertons (Dž. Pučīni operā “Madama Butterfly”);

Princis Kalafs (Dž. Pučīni operā “Turandota”);

Sinodals (A. Rubinšteina operā “Dēmons”);

Germans (P. Čaikovska operā "Pīķa dāma");

Sadko (N. Rimska-Korsakova operā “Sadko”) u.c.

Pavisam E. Vitinga repertuārā bija 35 operu partijas. 

Savas dzīves laikā Eižens Vitings aizrautīgi iesaistījies pedagoģiskajā darbā. No 1920. gada viņš bija Latvijas Konservatorijas Vokālās katedras vecākais pasniedzējs, no 1947. gada – profesors. Vokālo mākslu viņš pasniedzis no 1920. līdz 1950. gadam (ar pārtraukumiem). Latvijā viņa audzēkņu vidū bija: izcilais latviešu operdziedātājs Pēteris Grāvelis (baritons), Isers Buškins un daudzi citi. 

No 1937. līdz 1940. gadam E. Vitings pasniedzis vokālo dziedāšanu arī Kauņas Konservatorijā (Lietuvā). Kauņā viņa audzēkņu vidū bija pazīstamie lietuviešu operdziedoņi: Kazis Gutauskas (tenors); Justīna Jasaitīte (soprāns); Juozas Indra (liriskais tenors) u.c. 

No 1950. līdz 1959. gadam Eižens Vitings bija Baltkrievijas Valsts konservatorijas (Minskā) profesors. Viņa skonieku vidū bija: izcilais ukraiņu operdziedātājs Nikolajs (Mikola) Vorvuļovs (baritons), baltkrievu operdziedonis Valērijs Glušakovs (liriskais tenors) u.c.

Jevgeņijs (Eižens) Vitings ir miris 75 gadu vecumā, 1959. gada 28. augustā Minskā.

Ar Jevgeņija (Eižena) Vitinga izpildītiem vokālo skaņdarbu ierakstiem tika izdotas vairāk nekā 80 skaņuplates.

Goda nosaukumi: 

Latvijas PSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks (1946); 

Baltkrievijas PSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks (1955) .

Attēlā: Paziņojums par koncertu Mazajā ģildē Rīgā (laikraksts “Segodņa”, 1931. gada 18. decembris).

 

 

Marina Mihaileca

Informācijas avots:

Eižens Vitings – Visuotinė lietuvių enciklopedija https://www.vle.lt/straipsnis/eizens-vitings/

Ilustrācijas tēmai