Sākumlapa > Tēmas > Personas
Pjotrs Hudobčonoks

Pjotrs Hudobčonoks

Pjotrs Hudobčonoks (1947. g. 30. jūnijā Daugavpilī, Latvijas PSR – 2024. g. 6. martā Daugavpilī, Latvijas Republikā) – ievērojams Daugavpils mākslinieks keramiķis.

1966. gadā Pjotrs Hudobčonoks absolvējis I. Truško Ļvovas Mākslas skolas Glezniecības nodaļu.

Gandrīz 30 gadus viņš nostrādājis par Daugavpils Celtnieku kultūras pils galveno mākslinieku. Visai negaidīti viņa uzmanību bija piesaistījuši senatnīgie „lubiņu” zīmējumi. Savukārt 1990. gadā Pjotra Hudobčonoka mākslinieciskajā jaunradē sākusies aizraušanās ar dekoratīvi skulpturālām kompozīcijām.

Mākslinieka P. Hudobčonoka daiļrade ir spilgts piemērs seno tradīciju apvienojumam ar jaunu saturu un mūsdienīgu tehniku. Viņš bijis populārākais šādas ievirzes keramiķis Daugavpilī un Rīgā. Viens no viņa tiešākajiem iedvesmas avotiem bija tradicionālais krievu “lubiņu” zīmējums, kas apvienots ar vieglā un smalkā humora stilā izpildītiem pasaku sižetiem.

Pats mākslinieks keramiķis bija izaudzis vecticībnieku vidē, kas arī spēcīgi ietekmējusi viņa daiļradi. Senatnē tieši „lubiņu” zīmējumi bieži bija sastopami vecticībnieku vidē. Ne mazums šīs ticības piekritēju kopienu ir arī Baltijā, jo īpaši Latgalē, no kurienes nācis mākslinieks Pjotrs Hudobčonoks

Mākslinieks sācis radīt apjomīgus „lubiņu” zīmējumus, attīstot tradicionālos un paša izvēlētos izteiksmes līdzekļus. Nelielā laukumā jāatrod vieta gan tēlniecībai, gan glezniecībai. Gandrīz visas P. Hudobčonoka „lubiņas” ir veidotas uz šķīvjiem.

Savu izstāžu atklāšanas ceremonijās mākslinieks parasti nebija slēpis to, ka daiļdarbu radīšanai viņš izmantojis sarežģītu kompozītmateriālu, kura pamatā ir kaolīns. Katram māksliniekam ir savi daiļrades avoti, tādi bija arī Pjotram Hudobčonokam: tautas māksla, kas nekad neko nekopē, bet allaž paliek savdabīga un neatkārtojama. No turienes viņa darbos arī ienākusi un nostiprinājusies krievu tradicionālajai mākslai raksturīgā plastika.

Pjotram Hudobčonokam ļoti patikuši krievu dzejnieka Aleksandra Puškina pasaku sižeti. Māksliniekam keramiķim pieder vesels cikls ar nosaukumu „Pie jūras līča”/«У Лукоморья», ko viņš bija radījis par godu A. Puškina simtgadei. Aleksandra Puškina jubilejai veltītās Pjotra Hudobčonoka izstādes ar panākumiem aizritējušas gan viņa dzimtajā pilsētā, gan Rīgā, gan arī A. Puškina Maskavas Valsts muzejā, piedaloties Latvijas Puškina biedrībai.

Atzīmējot 1812. gada kara ar Napoleonu 200. jubileju, mākslinieka darbu savdabīgā izstāde tika atklāta arī Daugavpils Kultūras centrā. Sajūsmināto izstādes apmeklētāju priekšā visā savā spožumā nostājās braši huzāri, karot gatavi ģenerāļi. Vienreizēji mākslas darbi! Arī tāpēc, ka šis neparastais mākslinieks savus darbus radījis uzreiz, bez iepriekšējiem uzmetumiem un skicēm. Viņa veidotie mākslas darbi vienmēr piesaistījuši ar smaidu un lielisku noskaņojumu.

Keramiķis Pjotrs Hudobčonoks ir miris 2024. gada 6. martā Daugavpilī.

Svetlana Vidjakina

Piedalīšanās izstādēs:

1990. g. – Ruāna, Francija

1992. g. – Cīrihe, Šveice

1993. g. – Hamburgas Mākslas galerija, VFR

1995. g..– Mākslinieku nams, Rīga

1997. g..– Krievu zinātnes un kultūras centrs Helsinkos, Somija

1998. g. – Maskavas Centrālais žurnālistu nams.

1998. g.  – Krievijas Federācijas Valsts Domes Kultūras komiteja

 

Pjotra Hudobčonoka darbus (no 1. līdz 18.) fotografējis Dmitrijs Dubinskis.

Юлия Александрова. Гусарская баллада Петра Худобченка

Наталья Лебедева. «Человек года» Худобченок

Ilustrācijas tēmai