Sākumlapa > Tēmas > Personas
Nataļja Raševska

Nataļja Raševska

Nataļja Raševska  (1893. g. 14./26. oktobrī Dvinskā – 1962. g. 18. martā Ļeņingradā) – teātra un kinoaktrise, režisore,  skatuves  pedagoģe.

N. Raševska ir dzimusi Dvinskā ( tagad Daugavpils) kara inženiera Sergeja Raševska ģimenē. Ieguvusi mājas izglītību, beigusi Smoļņija Dižciltīgo jaunavu institūtu Pēterburgā, Pēterburgas  Imperatora teātra skolas dramatiskos kursus (1914).

Pēc kursu beigšanas viņa divas sezonas strādāja Aleksandras teātrī, 1917.–1918. gadā viņa tēloja uz Ņezlobina Patrogradas teātra skatuves. 1918. gadā apmeklēja Vsevoloda Meierholda vadīto Teātra studiju, 1918.–1920. gadā strādāja Petrozavodskas un  Kostromas teātrī.

1921. gadā N. Raševska atgriezās darbā A. Puškina  Akadēmiskajā drāmas teātrī (bijušajā Aleksandras teātrī), kur sekmīgi strādāja tur līdz savas dzīves norietam.   Aktrise vienmēr ir centusies  uzsvērt savu spēlēto varoņu garaspēku, intelektu, viņas radītie skatuves tēli bija izteikti sievišķīgi, lirisma apdvesti. Viņa bija arī režisore, iestudēja teātra izrādes savā un citos Ļeņingradas teātros.

Otrā pasaules kara gados teātra darbinieku brigāžu sastāvā viņa uzstājās karavīriem frontē un hospitāļos.

Pēc kara N. Raševska bija viena no galvenajām aktrisēm  A. Puškina Drāmas teātrī. 1946.–1950. gadā viņa paralēli darbam A. Puškina teātrī viņa bija arī  M. Gorkija Lielā drāmas teātra (tagad G. Tovstonogova Lielā drāmas teātra) mākslinieciskā vadītāja.

N. Raševskas pirmā loma kino bija 1937. gadā filmā “Lielais pilsonis”. 1953. gadā viņa veidoja televīzijas izrādi “Ienaidnieki”, kurā viņa piedalījās arī  kā aktrise. Viņas tēlojums redzams arī filmās  “Duncis” (1954),  “Zaļā ieleja”  un “Atvars” (1958). Viņa bija mākslas filmu  “Tēvi un dēli” (1958) un “Dostigajevs un citi” (1959) režisore un scenārija autore.

1957. gadā Natāljai Raševskai piešķīra Krievijas PFSR Tautas aktrises nosaukumu.

Nataļja Raševska ir apglabāta Sanktpēterburgā. Aktrises kapa pieminekli veidojis skulptors Mihails Aņikušins.

 

Informācijas avoti:

http://funeral-spb.narod.ru/necropols/bogoslovskoe/tombs/rashevskaya/rashevskaya.html

http://ru.wikipedia.org/wiki/Рашевская,_Наталья_Сергеевна

http://www.kino-teatr.ru/kino/acter/w/sov/13811/bio/

 

                                                                                Ludmila Žilvinska

Ilustrācijas tēmai