Sākumlapa > Tēmas > Personas
Viktors Tihonovs

Viktors Tihonovs

Viktors Tihonovs dzimis 1930. gada 4. jūnijā. 1942. gadā Maskavā. Otrā Pasaules kara laikā viņš sāka strādāt par atslēdznieku. 1943. gadā 13 gadu vecumā V. Tihonovs atjaunoja mācības skolā. 1948. gadā viņš tika iesaukts armijā. Kā talantīgu sportistu Viktoru Tihonovu nosūtīja uz Maskavas Kara apgabala Bruņoto Gaisa spēku hokeja komandu. Spēlējot BGS hokeja komandā, bet vēlāk Maskavas «Dinamo» komandā, viņš dažas reizes kļuva par PSRS čempionu. ХХ gadsimta 60. gados V. Tihonovs kļuva par treneri un 70. gados strādāja Rīgas «Dinamo» komandā. Viņa vadībā komanda sākumā pārgāja no PSRS čempionāta otrās līgas uz pirmo līgu, bet pēc tam - uz augstāko, kļuva par vienu no labākajām Eiropas klubu komandām.  

Daudzas Tihonova novatoriskās idejas (piemēram, Rīgas «Dinamo» komanda pirmā Padomju Savienībā sāka spēlēt četru piecinieku sastāvā iepriekšējo triju vietā) pašreiz tiek uzskatītas par aksiomām. Dažus Rīgas «Dinamo» hokejistus aicināja spēlēt PSRS pirmajā vai otrajā izlases komandā, 1977. gadā dinamietis Helmūts Balderis kļuva par PSRS čempionāta visrezultatīvāko spēlētāju un pasaules čempionāta labāko uzbrucēju. 1977. gadā Rīgas «Dinamo» komanda ieņēma ceturto vietu PSRS čempionātā. Tanī pat gadā Viktors Tihonovs sāka vadīt PSRS labāko hokeja komandu  — Maskavas CSKA (Centrālā Armijas Sporta kluba) komandu, un PSRS izlases komandu. Viņa vadībā CSKA komanda vairāk kā desmit reizes uzvarēja PSRS čempionātos, bet PSRS izlases komanda — vairāk kā 10 reizes uzvarēja pasaules čempionātos un Olimpiskajās spēlēs (tai skaitā — trīsreiz Olimpiskajās spēlēs). Tihonova vadībā PSRS izlases komanda vinnēja Kanādas Kausu un Izaicinājuma Kausu. 

Viktors Tihonovs un cits slavenais Krievijas treneris Vladimirs Jurzinovs, kurš ХХ gadsimta 80. gados vadīja Rīgas «Dinamo» komandu, bija arī starp tiem, kas lika pamatus hokeja panākumiem  neatkarīgajā Latvijā. Pēc LR valstiskās neatkarības atjaunošanas mazās Latvijas izlases komanda ne reizi vien ieņēma vietu pasaules stiprāko hokeja valstu desmitniekā.

Viktors Tihonovs treniņa laikā, 1974. gads. B. Tiknusa foto no LVKFFDA fondiem.

Ilustrācijas tēmai