Latvijas krievu sportisti

Krievu sportisti no Latvijas vairāk nekā desmit reizes kļuvuši par olimpiskajiem čempioniem. Desmitiem Latvijas krievu ir bijuši pasaules un Eiropas čempioni.

Ne mazums krievu sportistu 1914. gadā piedalījās Viskrievijas olimpiādē, kas notika Rīgā. Šajā prestižajās sacensībās rīdzinieks Ļebedevs ierindojās godalgotā vietā 100 metru skrējienā. XX gs. 30. gadu beigās viens no pasaulē labākajiem šahistiem bija Rīgas lielmeistars Vladimirs Petrovs, kurš 1937. gadā reprezentablā turnīrā dalīja pirmo vietu, apsteidzot daudzkārtējo pasaules čempionu Aļjohinu.

Lielākos panākumus Latvijas krievu sportisti guvuši XX gs. otrajā pusē un XXI gs. Viena no visu laiku slavenākajām basketbolistēm pasaulē ir divkārtējā olimpiskā čempione (PSRS izlases sastāvā), trīskārtējā pasaules un piecpadsmitkārtējā Eiropas čempione Uļjana Semjonova. Sportiste saņēmusi daudzus apbalvojumus, tai skaitā Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni un Krievijas Draudzības ordeni. Viņa ir uzņemta Ziemeļamerikas basketbola Slavas zālē Springfīldā.

Olimpiskie čempioni ir bijuši volejbolisti Bugajenkovs un Seļivanovs. Par ziemas Olimpisko spēļu pirmo čempioni no Latvijas 1980. gadā kļuva rīdziniece Vera Zozuļa. Olimpiskās zelta medaļas izcīnījuši airētājs Ivans Kļementjevs un šāvējs Afanasijs Kuzmins. Grupa krievu rīdzinieku bijuši pasaules čempioni sporta akrobātikā. Pirmo olimpisko zelta medaļu neatkarīgajai Latvijai 2000. gadā izcīnīja vingrotājs Igors Vihrovs.

Pagājušā gadsimta 70.–80. gados Latvijā strādāja divi izcili hokeja treneri – Viktors Tihonovs un Vladimirs Jurzinovs. Viņu vadībā Rīgas „Dinamo” kļuva par vienu no spēcīgākajām komandām PSRS, izcīnīja godalgas PSRS meistarsacīkstēs. Rīgas „Dinamo” komandā spēlēja virkne krievvalodīgo hokejistu – PSRS izlases kandidātu. „Dinamo” sasniegtais augstais līmenis kļuva par pamatu Latvijas hokejistu turpmākiem panākumiem: pagājušā gadsimta 90. gados un šā gadsimta sākumā Latvijas hokeja izlase, kuras sastāvā bijis ne mazums krievu sportistu, pasaules čempionātos vairākkārt iekļuvusi pirmajā desmitā.

Padomju laikā Eiropas kausu izcīņā sekmīgi piedalījās Rīgas basketbola komandas. ASK komanda trenera Aleksandra Gomeļska vadībā vairākas reizes izcīnīja Eiropas čempionu kausu. Ne reizi vien par Eiropas čempionvienību kausa īpašnieci kļuva TTT komanda, kuras rindās spēlēja Uļjana Semjonova.